Enerji Kimlik Belgesi | EKB

buzdolabınız az enerji tüketiyor, peki ya eviniz !?

Anahtar Kelimeler
Enerji kimlik belgesi, EKB, enerji pasaportu, enerji belgesi, kimlik belgesi, bina kimlik belgesi, enerji kimliği, A sınıfı enerji kimlik belgesi, B sınıfı enerji kimlik belgesi, C sınıfı enerji kimlik belgesi, enerji kimlik belgesi veren şirketler, enerji kimlik belgesi almak, enerji kimlik belgesi fiyatları, enerji kimlik belgesi ücreti, EKB firmaları

enerji kimlik belgesi nedir ? enerji kimlik belgesi nasıl alınır ?

 

Enerji kimlik belgesi binaların enerji tüketim ve karbon salınım sınıfını gösteren belgedir. 01.01.2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış tüm binalar 2017 yılı sonuna kadar enerji kimlik belgelerini almak zorundadır. 01.01.2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış binalar (yeni bina) ise yapı kullanım izni (iskan) belgesi almak için enerji kimlik belgelerini almış olmalıdırlar.

Enerji kimlik belgesi düzenlenen binalar enerji kimlik belgesinin bir nüshasını bina girişinde teşhir edecektir. 2017 yılı itibari ile enerji kimlik belgesi olmayan binalarda satış ve kiralama işlemleri yasal olarak gerçekleştirilemeyecektir. Daire satın alırken ve kiralarken enerji kimlik belgesi üzerindeki enerji tüketim sınıfına bakarak ısınma, aydınlatma, soğutma ve sıcak su temini için ne kadar harcama yapacağınız konusunda fikir sahibi olacaksınız. Enerji kimlik belgesi ile enerji tüketim performanı olduğunu ispat eden binalarda satış ve kiralama işlemleri daha hızlı ve daha iyi fiyatlarla gerçekleşecektir.

dikkat !

Enerji kimlik belgesi üzerinde bulunan değerler ile belgeye sahip olan bina arasında farklılıklar olması durumu bakanlık tarafından yapılan denetimlerde tespit edildiğinde: binanın en geç bir yıl içerisinde enerji kimlik belgesine uygun hale getirilmesi yasal bir zorunluluktur.

enerji kimlik belgesini ne zaman almalıyım ?

Yeni binalarda iskan (yapı kullanım) izni alınması için enerji kimlik belgesi bir zorunluluktur. Bina ruhsat tarihinden yapımı tamamlanana kadar geçen süreç içerisinde enerji kimlik belgesi temin edilmelidir.

Mevcut binalarda ise 2017 yılına kadar süre verilmiştir. Ancak alım-satım ve kiralama işlemlerinde enerji kimlik belgesi ibrazı gerekmektedir. Dış cephe mantolaması yaptırmayı düşünen veya yaptıran bina yönetimleri enerji tüketim sınıflarındaki iyileştirmeyi enerji kimlik belgesi ile görebilirler. Ayrıca yapılacak yasal düzenlemelerle enerji tüketimi düşük olan yapılardan daha az vergi alınması sağlanacaktır. Bu düzenleme sonrasında vergi avantajından yararlanmak isteyen mülk sahiplerinden de enerji kimlik belgesi talep edilecektir. Tüm bunlar düşünüldüğünde mevcut binalar için de vakit kaybeden enerji kimlik belgesi temin edilmelidir.

Online İletişim Formu

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için istek, öneri veya şikayetlerinizi online iletişim formu ile iletebilirsiniz.