ISO 10002 Belgesi | ISO 10002 Sertifikası

müşteri memnuniyeti yönetim sistemi..

Anahtar Kelimeler
ISO 10002 belgesi, müşteri memnuniyeti belgesi, ISO 10002 sertifikası, müşteri memnuniyeti yönetim sistemi belgesi

ISO 10002 belgesi nedir ? ISO 10002 belgesi nasıl alınır ?

ISO 10002 müşteri memnuniyeti yönetim sistemi standardı, bir kuruluşun müşteri memnuniyetinin ölçülmesi, değerlendirilmesi ve memnun müşteri seviyesinin artırılması için gerçekleştireceği çalışmalar için kılavuzdur.

Unutulmamalıdır ki memnuniyetsizliği giderilmeyen müşteri mutlak suretle kaybedilecek, kaybedilen her bir müşteri potansiyel bir kaç tüketicinin de müşteri olma potansiyelini ortadan kaldıracaktır.

ISO 10002 standardı şikayeti şöyle tanımlamaktadır :

“Şikayet, bir kuruluşa ürünleri veya şikayetleri değerlendirme işleminin kendisi hakkında yapılan ve sonucunda açık veya üstü örtülü bir yanıt ya da çözüm beklenen memnuniyetsizlik ifadesidir."

Şikayet sonrası çözüm veya yanıt verilmesi müşteri memnuniyetinden bahsedilebilmesi için mutlak şarttır. ISO 10002 standardı şikayet yönetimi denetimleri ile müşteri memnuniyetsizliğinin kontrol altına alınması ve giderilmesi için fırsatlar önermektedir.

Müşteri beklentilerinin ötesine geçmek isteyen, mutlak müşteri memnuniyetini misyon edinmiş ve ISO 10002 standardı gereklerini yerine getiren kuruluşlar belgelendirme denetimi talebinde bulunarak müşteri memnuniyeti yönetim sistemlerini belgelendirebilirler.

Online İletişim Formu

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için istek, öneri veya şikayetlerinizi online iletişim formu ile iletebilirsiniz.